تجهیز180 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به آبیاری تحت فشار | شـرکت نــویــن لـوله قـایــن
09155629306
056 - 32531560
تجهیز۱۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به آبیاری تحت فشار

DSC_0264

تجهیز۱۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به آبیاری تحت فشار

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی،مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح سامانه‌های آبیاری نوین کشور در خراسان جنوبی اظهار کرد:در ارتباط با بحث آب و با در نظر گرفتن کمبود منابع آبی استان هم بلحاظ کیفی و هم بلحاظ کمی،باید برای این موضوع راهکارهای اصولی اندییشیده شود.

وی اضافه کرد: آنچه مسلم است آن است که یکی از روش‌هایی که می‌تواند منجر به افزایش محصولات کشاورزی و همچنین بهره‌‏وری حداکثری از منابع آبی شود، استفاده از روش‌های نوین آبیاری یا آبیاری تحت فشار است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که طی سال های اخیر، روش نوین آبیاری مورد توجه مسئولان نظام قرار گرفته و اعتبارات خوبی نیز در این راستا، در نظر گرفته شده است،تصریح کرد: انتظار می رود که با اختصاص اعتبارات مذکور، شاهد گسترش اجرای سامانه‌های آبیاری نوین در کشور باشیم.

زارع با بیان اینکه در سال جاری در مجموع برای آبیاری نوین در سطح کشور اعتباری بالغ بر یک‌هزار و ۲۱۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: با اختصاص ۱۰۰ درصدی اعتبار مذکور، ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور به آبیاری تحت فشار مجهز می‌شوند..

وی با اشاره به این که ۸٫۷ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور، جزو اراضی آبی به شمار می آیند،خاطرنشان کرد: از این میزان ۵٫۵ میلیون هکتار پایاب چاه‌ها و قنوات بوده که می بایست هرچه سریع تر به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شوند.

زارع افزود: از ۵٫۵ میلیون هکتار از اراضی که باید به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شوند، یک‌میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار یعنی ۱۶ درصد از اراضی کشاورزی کشور ،به سیستم‌های آبیاری نوین تبدیل شده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی از وجود تعداد ۶۰۹ دشت در کشور خبر داد و اذعان داشت: بالغ بر ۵۰ درصد دشت های مذکور دارای بیلان منفی آب است.

زارع با اشاره به این مطلب که بالغ بر ۹۰ درصد تولیدات بخش کشاورزی، بر پایه آب و منابع آبی استوار هستند،ابراز کرد:در شهریور ماه،مقام معظم رهبری در جلسه ای که با هیات دولت داشتند،تاکید زیادی بر توسعه منابع آبی و همچنین آبیاری تحت فشار داشتند.

وی با بیان اینکه باید منابع آبی به صورت مطلوب مصرف شده و برای استفاده نسل آینده حفظ گردد،عنوان داشت: امید است که در برنامه‌ ۱۰ ساله با حمایت مسئولان، کلیه اراضی مستعد به آبیاری تحت فشار تجهیز می‌شوند.

مجری طرح سامانه‌های آبیاری نوین در کشور با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی بیشتر از منابع آب زیرزمینی استفاده می‌شود، عنوان داشت: نکته ای که باید به آن توجه شود آن است که باید استفاده مناسبی از این منابع انجام شود.

زارع ادامه داد: خوشبختانه در خراسان جنوبی در سال گذشته با استقبال بهره‌برداران بخش کشاورزی از سیستم‌های نوین آبیاری، جهش نسبتا خوبی را به سمت آبیاری تحت فشار شاهد بوده ایم.

وی در ادامه صحبت هایش از اجرای طرح سامانه‌های آبیاری نوین از سال ۶۹ تاکنون در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: در خراسان جنوبی ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی ،به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده که از این میزان یک‌هزار و ۷۰۰ هکتار مربوط به سال گذشته است که پیشرفت خوبی را در این خصوص در استان شاهد بوده ایم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی از توجه ویژه دولت به خراسان جنوبی در بحث اعتبارات سازمان جهاد کشاورزی خبر داد و گفت: این توجه تا حدی بوده که علی رغم این که در سطح کشور حدود ۲۰ درصد از اعتبارات در نظر گرفته شده برای سامانه‌های نوین آبیاری تخصیص یافته ولی برای خراسان جنوبی این میزان، ۳۰ درصد است که تا هفته آینده به حساب استان واریز می‌شود و کشاورزان و بهره‌برداران این بخش، می‌توانند طرح‌های خود را به نتیجه برسانند.

زارع تصریح کرد: انتظار می رود که در طول برنامه ششم توسعه، با توجه به سرعتی که در ارتباط با استقبال از سامانه‌های نوین آبیاری در خراسان جنوبی انجام شده بتوانیم ۵۰ درصد اراضی کشاورزی را به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز نماییم.

وی با اشاره به این که در حال حاضر با توجه به تغییر اقلیم، روش آبیاری قطره‌ای در اولویت نخست در رابطه با آبیاری تحت فشار قرار دارد، خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی در این زمینه گامهای بسیار مثبتی برداشته است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی،گفت: این طرح با همکاری وزارت نیرو انجام می‌شود که براساس آن میزان آبی که کنتور حجمی یا هوشمند ثبت می‌کند ،به همان میزان برای کشاورزان و بهره‌برداری برنامه‌ریزی می‌کنیم.

گزیده ای از تصاویر
آخرین دیدگاه‌ها